عمومی

آدما با مرگ معشوق شون خیلی راحت تر کنار می آن تا با فراق و جدایی از اون!

محمدرضا عبدی
تهیه و تنظیم: محمدرضا عبدی

چرا جدایی اینقدر درد داره؟ چرا جدا شدن از کسی که بهش خیلی علاقمند بودیم از پذیرش مرگ اون آدم برامون سخت تره؟ 

ابراز احساسات توسط مردان

يكي از باورهای غلط جامعه‌ی ما اين است كه پسران و مردان بايد غم خود را پنهان كنند و از بروز آن جلوگيری كنند. در مراسمات سوگواری و موقعيت‌های مختلف زندگی اغلب مردانی را می بينيم كه با وجود اينكه فقدان سنگينی را تجربه كرده اند اشك نميريزند و اندوه خود را از اتفاق دردناكی كه برايشان افتاده است به صورت آشكار ابراز نميكنند، كاملا روشن است كه اين امر ميتواند عواقب زيادی را به همراه داشته باشد، فشار روانی و جسمی كه به يك فرد از يك رويداد ناگوار وارد ميشود قطعا دو چندان خواهد شد زمانی كه فرد ابراز هيجانی مناسب از آن نداشته باشد.

کودکان دیروز.کودکان امروز

حتما شما هم به مراتب جملاتی از اين نوع را شنيده ايد؛ زمان ما بچه ها اينطوری نبودند! بچه‌های الان باهوش شدن، همه چی رو ميدونن، زمان ما اين چيزا نبود! ما مثل بچه های الان نبوديم و ده ها جمله ی ديگری كه همگی نشان از مقايسه ی زمان گذشته با حال و پی بردن به تفاوت هاست...

عشق در یک نگاه

اوایل رابطه همه‌چیز خوب بود. خوب که نه درواقع میتونم بگم که عالی بود. همونی بود که همیشه میخواستم...عاشق هم شدیم و خیلی زود ازدواج کردیم. ولی هنوز به سال نکشیده بود که مدام این مصرع از حافظ تو مغزم تکرار میشد... که عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکل‌ها...کم‌کم دعواها شروع شد...اصلاً اون آدمی نبود که فکر می‌کردم...زمین تا آسمون با تصوراتم فرق داشت...آخه چرا اینجوری شد؟
عاشق شدن ماجرای شگفت‌انگیزی است. عاشق همسرمان می‌شویم و با عشق با يكديگر ازدواج می‌کنیم اما پس از مدتی همه‌چیز عجيب و متفاوت به نظر می‌رسد و از رابطه و همسرمان ناامید می‌شویم.
اما چرا اين اتفاق می‌افتد؟

فن ساندويچ

فردي رو در محيط كار تجسم كنيد كه عصبی و پرخاشگره، اغلب با مشتری ها خشن برخورد می كنه، با زير دستاش تندی می كنه و همكارانش رو می رنجونه.... همه پشت سرش با هم حرف می زنن ولی هيچ كس جلوش حرفی نمی زنه آخه می ترسن كه ناراحتش كنن.... اگه يكی از همكاراش خطر می‌كرد و حتی به قيمت رنجيده شدنِ اون آدم ،بهش بازخورد می داد، شايد اون خودشو اصلاح ميكرد ولي هيچ كس نميخواست با انتقاد كردن از اون آدم باعث به وجود اومدن دلخوری شه، آخرش ميدونين چی شد؟! از كار اخراجش كردن! شايد اگه دوستاش و همكاراش باهاش حرف زده بودن، بهش فرصت تغيير داده بودن.....

نحوه کنار آمدن انسان‌ها با سوگ

روبرو شدن با شرایطی مانند مرگ یکی از عزیزان، بیماری، قطع یک ارتباط عاطفی، روبرو شدن با بلایای طبیعی و ... که در آن با یک فقدان واقعی یا ذهنی (مانند فهمیدن اینکه کودکتان اختلال طیف اتیسم دارد و شما تصویر کودک ایده‌آل‌تان را از دست می‌دهید) روبرو هستیم، بسیار دردناک است. در بسیاری از مواقع وقتی که با شرایط سوگ روبرو می‌شویم، احساسات شدید و اغلب متعارضی به سراغمان می‌آید. تقریبأ در تمامی فرهنگ‌ها و جوامع، تجربه این احساسات یکسان است یعنی انسان‌ها به شیوه‌های یکسانی در برابر چنین موقعیت‌های پرفشار واکنش نشان می‌دهند.