کودکم لجباز است...

یكی از دغدغه های هر پدر و مادری، لجبازی كردن كودك او میباشد؛ بارها شكایت هایی مثل اینكه، بچه ام حرف گوش نمیده! یك دنده و لجبازه! اتاقش همیشه بهم ریخته است و هروقت از او میخوام كه مرتب كنه گوش نمیده و ...طبیعی است كه وقتی كودكان از خواسته های والدین سرپیچی میكنند، والدین دچار خستگی و درماندگی میشوند.
یكی از راه هایی كه به شما كمك میكند تا كودكتان كمتر لجبازی كند و بیشتر دستورات شما را اجرا كند این است كه نحوه مطرح كردن خواسته هایتان را تغییر دهید.
✅ به اندازه دستور دهید! در یك برنامه ی تحقیقی كه به مدت ٣٠ دقیقه در خانه ای اجرا شد، مادری به كودك ٣ ساله اش، ٩٠ دستور مختلف داده بود مانند از اونجا بیا پایین، اینقد غر نزن، غذاتو بخور و ...
یعنی كودك ٩٠ بار فرصت سرپیچی كردن داشته است به عبارتی وقتی ما بیش از اندازه به كودك دستور میدهیم او فرصت بیشتری دارد برای اینكه سرپیچی كردن و لجبازی را یاد بگیرد. علاوه بر این هرچه بیشتر به او دستور میدهیم او احساس میكند مدام از او انتقاد میشود و ایراد گرفته میشود. همچنین دستور دادن بیش از حد خودمان را نیز خسته میكند.
✅به اندازه توان كودك از او انتظار داشته باشید. ما میتوانیم از یك كودك ٩ ساله بخواهیم كه اتاقش را مرتب كند اما از یك كودك ٤ ساله نمیتوانیم چنین انتظاری داشته باشیم. شما میتوانید از كودك ٤ ساله تان بخواهید كه با همدیگر اتاقش را مرتب كنید. بدیهی است كه یك نوجوان ١٤ ساله نباید انتظار داشته باشد تمام كارهای منزل را مادرش انجام دهد. به مرور و متناسب با سن و توانایی فرزندتان، نوع و تعداد خواسته هایتان را تغییر دهید.
✅پشت سر هم دستور ندهید.
وقتی به كودكتان میگویید مشق هایت را بنویس، لباس هایت را مرتب كن، غذایت را بخورو... احتمال اینكه هیچ كدام را انجام ندهد، زیاد است. اجازه دهید به خواسته اولتان عمل كند و بعد به سراغ بعدی بروید.
✅به موقع دستور دهید. هنگامی كه كودكتان مشغول تماشای برنامه مورد علاقه اش میباشد كمی صبر كنید تا تمام شود و از این طریق به كودكتان اجازه لجبازی و سرپیچی ندهید.
البته گاهی اوقات قطع كردن كار كودك و درخواست انجام كاری دیگر از او ضروری و منطقی است. سعی كنید موقعیت را بررسی كنید و بعد دستور دهید.
✅از دستورات مبهم و غیر واضح بپرهیزید.
هیچ وقت به كودكتان نگویید وقتی رفتیم مهمونی دختر خوبی باش! مراقب رفتارهات باش و ...
منظورتان را واضح و مستقیم بیان كنید تا كودكتان متوجه شود. وقتی میخواهید فرزندتان در مهمانی دختر خوبی باشد قطعا یكسری رفتارها و كارهایی را از او انتظار دارید همان رفتارها و كارها را مستقیم و واضح از او بخواهید.
خیلی از والدین وقتی كودكشان كار نادرستی انجام میدهد اسم اورا صدا میزنند بعد كمی مكث میكنند و بعد قیافه ای تهدید كننده به خود میگیرند. مطمئن باشید با این پیام مبهم كودكتان، خواسته تان را انجام نخواهد داد.
✅سعی كنید خونسردی خود را حفظ كنید!
یكی از سخت ترین وظایف هر پدر و مادری این است كه هنگام تربیت فرزندش آرامش خود را حفظ كند.
وقتی شما با عصبانیت به كودك خود دستور میدهید دو نتیجه منفی خواهد داشت. اول اینكه كودكتان متوجه میشود شما كنترل خود را از دست داده اید ضمن اینكه این پیام را به او میدهید كه دیگر خسته شده اید و كاری از دستتان بر نمی آید و همین امر باعث میشود از دستورتان سرپیچی كند. از طرفی هم ممكن است كودك شما از عصبانیت شما بترسد و دستورتان را عملی كند اما اینبار او یاد گرفته است كه فقط وقتی شما عصبانی میشوید مجبور است به خواسته تان عمل كند و هنگامی كه در آرامش به او دستور میدهید دیگر به آن عمل نمی كند.
✅به كودكتان احساس گناه ندهید. از اینگونه جملات اجتناب كنید؛ مثل اینكه وقتی به پدرت بگویم امروز چقد بچه بدی بودی نظرش نسبت بهت عوض میشه! چقد لجباز و بی ادب شدی! چرا به من فكر نمیكنی كه چقد از صبح كه سركار بودم بخاطر تو خسته شدم! و ...
این جملات باعث میشود كودكان خود را آدمی خودخواه، بی عاطفه و بی توجه بدانند و این امر باعث میشود یا مطابق همین تصویری كه از خود دارند رفتار كنند و روز به روز لجبازتر شوند یا اینكه تبدیل به كودكان مضطربی شوند كه مدام از خود انتقاد میكنند.

تهیه و تنظیم: شیوا محمودی

موضوع: 
درخواست مشاوره