استرسورهای بیرونی می‌تونن حتی عاشقانه‌ترین رابطه‌ها رو هم ویران کنن!

محمدرضا عبدی
تهیه و تنظیم: محمدرضا عبدی

بدنِ یه موجود زنده (چه انسان باشه چه حیوان یا گیاه)، یه جور سیستمه؛ و هر سیستمی هم از یک سری خرده سیستم‌های کوچیک تر تشکیل شده که دائماً با هم در تعامل هستن. مثِ قلب، کبد، روده، معده، مغز، که همه‌شون خرده سیستم‌هایی هستن که در کنار همدیگه یه سیستم بزرگ تری بنام «موجود زنده» رو تشکیل می دن. حتی یه نقص کوچیک توی یکی از اعضای این سیستم‌ می‌تونه سلامت و بقای کل سیستمِ موجود زنده رو به خطر بندازه. این تهدیدات می‌تونن درونی باشن (استرسورهای درونی) و یا بیرونی (استرسورهای بیرونی). مثلاً خیلی یهویی و ظرفِ فقط چندصدمِ ثانیه با یه جهشِ ژنتیکیِ تصادفی در یکی از سلول‌های بدن ممکنه مقدمات لازم برای ایجاد و رشد سرطان در یک موجود زنده فراهم بشه. به همین سادگی!

دوستی می‌گفت: «هر ثانیه‌ای که ما در زندگی مون پشت سر می‌ذاریم و از این جهشِ ژنتیکی قِسِر درمی‌ریم این خودش یعنی اوج خوش‌شانسی!». اینجور اتفاقا در واقع همون استرسورهای درونی هستن که می‌تونن یه سیستم رو از پا در بیارن. اما گاهی وقتا استرسورهایی که بقای سیستم رو به خطر می‌ندازن «بیرونی» هستن. مثلاً حتی یه اتفاق ساده‌ای نظیر پریدن یه هسته هلو تو گلوی یه موجود زنده می‌تونه اونو تا مرز خفگی پیش ببره و یا دچار PTSD (اختلال استرس پس از سانحه) بکنه و سلامت کل سیستم رو خیلی اتفاقی و ناگهانی به خطر بندازه! 

اینا رو گفتم که به اینجا برسم: 
[رابطه عاطفی هم یه جور سیستمه و دائماً تحت تأثیر استرسورهای درونی (مث ضعف مهارت های ارتباطی، خیانت و...) و استرسورهای بیرونی (مثِ مشکلات اقتصادی، ناامنی اجتماعی، نبودِ نشاط اجتماعی، بلایای طبیعی و...) قرار داره و اگه حواس‌تون نباشه ممکنه تحت تأثیر همین استرسورها هر لحظه از هم بپاشه.] 

تو اکثر جوامع توسعه یافته دنیا دولت برای کاهش استرسورهای درونی و بیرونی، انواع حمایت‌های مالی و آموزشی رو از رابطه‌های عاطفی به عمل میاره و بودجه‌های هنگفتی رو صرف این امور می‌کنه. وقتی نهادهای حاکمیتی یه جامعه اهمیتی واسه نقشِ بارز استرسورهای درونی و بیرونیِ رابطه‌ها قائل نباشن و اقدامات پیشگیرانه لازم رو در این راستا انجام ندن، در نتیجه بعد از مدتی رابطه ها مثِ برگ خزون می ریزن و می پاشن. 

همیشه عوامل درونی رابطه نیست که ضامن بقا و پایداری رابطه ست، بلکه نقش عوامل بیرونی هم همونقدر مهم و سرنوشت سازه. مثلاً تو جامعه ایرانی، یکی از مهم ترین دلایلی که باعث ایجاد تنش و اختلاف و حتی از هم پاشیدن رابطه ها می شه دخالت های بیجا و بی تدبیرانه خانواده های اصلی طرفینِ رابطه ست. خیلی اوقات این دخالت های اطرافیان از سر دلسوزیه اما نهایتاً موجب از هم پاشوندنِ رابطه ها شده. شرایط اقتصادی، یکی از استرسورهای بیرونی رابطه ها محسوب می شه که متأسفانه این روزا از قضا تبدیل به یکی از مهمترین استورسورهای بیرونیِ رابطه ها هم شده. 

یادمون باشه که استرسورهای بیرونی می‌تونن عاشقانه‌ترین رابطه‌ها رو ویران کنن؛ اگر که از چگونگیِ تأثیرشون بر رابطه ها‌مون آگاه نباشیم. تو دوران سختی که به دلیل ضعف و بی تدبیریِ یه سری عوامل بیرونی (!) سپری می‌کنیم حواس‌مون به این استرسورهای بیرونی باشه که رابطه هامون کمتر خراش بردارن.


دریافت فایل صوتی
برای دریافت فایل صوتی، اینجا کلیک کنید.

موضوع: 
درخواست مشاوره